logo

Czyszczenie i konserwacja nawierzchni z kostki brukowej

Dla utrzymania kostki brukowej w czystości nie należy wykonywać prac, które mogą spowodować zaplamienie nawierzchni olejami, smarami lub innymi substancjami chemicznymi (cement, kleje, zaprawy). Wystąpienie tego rodzaju zabrudzeń trudno jest usunąć, więc jeśli tego typu prace są konieczne do wykonania, nawierzchnie należy dokładnie zabezpieczyć.

Regularne zamiatanie oraz mycie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które przez długie lata pozwalają utrzymać nawierzchnie brukarskie w czystości. Wskazane jest 1-2 razy w roku wykonać czyszczenie silnym strumieniem wody (np. myjką ciśnieniową).

W okresie zimowym nie wskazane jest używanie dużej ilości soli kamiennej stosowanej do odladzania, gdyż na kostce mogą miejscami powstać odbarwnienia, zmiany w odcieniach. Wskazane jest aby w pierwszym okresie zimowym, po ułożeniu kostki, jeżeli jest to możliwe w ogóle zrezygnować ze stosowania soli kamiennej.

Uciążliwe oraz pogarszające wygląd nawierzchni są chwasty, trawa oraz mech wyrastające pomiędzy kostkami. Usuwa się je poprzez spryskanie środkami chwastobójczymi i usunięcie szczotką lub wycięcie ostrym narzędziem.

         Dodatkowym zabezpieczeniem kostki brukowej może być wykonanie impregnacji. Zastosowanie odpowiednich preparatów przeznaczonych do tego typu działać ułatwia utrzymanie kostki w czystości i ogranicza powstawanie różnego rodzaju plam.